TÚRKEVE
|
2. világháborús emlékmű
A szovjet csapatok 1944. október 8-án szorították ki a településről a németeket. Október 19-én azonban a szolnoki hídfő térségéből megindított német ellentámadás Túrkevét is elérte. A német páncélosok átmenetileg kiszorították a szovjet egységeket a városból. A német megszállás közepette a túrkevei városháza pincéjében szükségkórházat rendeztek be. A német csapatok végleges kiűzése után Túrkevén román katonai parancsnokság tartókodott.
A 2. világháború emlékművét Finta Sándor szobrászművész készítette el, amely a Petőfi téren kapott helyet. Túrkeve önkormányzata 2009-ben Győrfi Sándort bízták meg a kompozíció rekonstrukciójával.
(Kósa Károly felvétele - VFMKMI)
(Mészáros János felvétele - Új Néplap)
|
|
2. világháború zsidó áldozatainak emlékműve
Az emlékoszlop az izraelita temetőben áll. A közel 2,5 méter magas négyszögletes oszlop két lépcsős beton talapzaton áll. A főoldalán "Mártírjaink", másik két oldalán pedig a "Ne ölj" felirat olvasható magyarul és héberül. Az emlékmű 115 túrkevei áldozat nevét őrzi.
(Kép forrása: Herskó Mózes: A nagykunsági zsidók településtörténete...Karcag, 1991.)
|
|
Hortobágy-Berettyó-híd
A felrobbantott közúti hidak között egyedi sorsú volt a túrkevei híd. Itt először faszerkezet tervei készültek, 1947-ben azonban katonai Herbert-hidat helyeztek a megmaradt alépítmény fölé. Közel 50 éven keresztül ezen a szerkezeten haladt a forgalom.
Balai híd
A Hortobágy-Berettyó felett 1929-ben épült híd Túrkeve határában 1944-ben elpusztult
(Kép forrása: Hidak Jász-Nagykun-Szolnok megyében)
|